Sunday, April 05, 2009

gururlu ve gurultulu bir guru

dalgınlık ile kardeş olan bir başka meselenin acelecilik olduğunu düşünürüm. belki de dikkat dağınklığı ve aşırı hareketlilik sorununa sınırlı sayılan bu "sıradan" belirtilerin anlamı üzerine daha fazla çalışmak, yazmak lazım. kendime bir faydam olur böylece...
marieclaire dergisine yazıçizili bir katkı yapmam istendiğinde, bunun bir "guru"lar köşesinde yer alacağını söylememişlerdi. ama ısrara, hele alttan alan ısrara hiç dayanamadığımı birisi (idil y. mesela) fısıldamış olsa gerek ki, benim "kimseyi kırmayayım", ve "iyi şeyler yapmak isteyenlere destek olayım" yazılımımı harekete geçirmeyi başarmışlardı. neyse, sonra dergiyi grdüm, sayfa düzenine şuna buna bir sürü laf ettim; ama en komiksediğim kısım gurular kısımının künyesinde, ne gurusu olduğum tam belli olmayan biçimde, yer almamdı.
belki de gurular dünyasına olan düşmanca tavırlarımın kendime bir guru pozisyonu tan kaynaklanmaktaydı :) buna gülme işareti koyuyorum ki, ciddiye alınmasın; ne olur ne olmaz...
her neyse, dergideki yazılarıma fırsatı olan göz atabilir. blog gibi yazmaya çalışıyorum. BirGün'deki yazılarımda da aynı tekniği uygulamaya çalışıyorum, mutlaka bir çizgi ve 3-5 satır yazı. çok ama çok zor. başarabilirsem, ne iyi... birisi, aforizma yazıyorsun, yazmaya çalışıyorsun galiba, dedi. doğru, ya da çok kısa makale diyebiliriz. bu tarzındalgınlık ve acelecilik yanlarım(ız) ile bağdaştığını da düşünmeye başladım.

2 comments:

Anonymous said...

Yankı Hocam,Doğan Cüceloğlu ile insan İnsana Programı'na konuk olduğunuz bölümü izledim. Sürekli izliyorum şimdi. Ardından Doğan Hoca'nın "Korku Kültürü" kitabını aldım.
Karikatürlerinizi görmek bir dostla karşılaşmışım duygusu yarattı, inanılmaz mutlu oldum! Malum "Kalp Çarpar Beyin Böler", "Kalbinle Düşün Aklınla Hisset" kitaplarınızı alıp zaman zaman okuduğum için karikatürlerinize oradan aşinayım.
Bazen bir satır ya da bir paragraf yazıdan çok daha fazla şey anlatıyorlar ya da durumu çok güzel özetliyorlar!
Yeni kitabınızı sabırsızlıkla bekliyorum. Yazın yeni kitabınızı elime alacakmışım duygusuna kapılıyorum dersem çok mu umut eder görünürüm? Kitapları başlıkları satar demiştiniz. Yeni kitabınızın hangi başlıkla çıkacağını çok merak ediyorum!
En kısa zamanda bir konferansınıza katılmak umudunu taşıyorum!
Saygılarımla!
Burçak

Yanki said...

kitabı yayınevine teslim ettim:)