Friday, January 11, 2008

merak eden yazsın 25 yıl öncesinin çizgisini


bu resmin yazısını merak eden bir okur olana kadar bekleyecegim. blogun ne süratte okunduğunu anlamak için... (aradan bir gün geçer cuma günü alttaki paragrafla devam ederim) bu bloga 24 saat sonra eklenen not: sevgili okurlar ahmet z ve pınar; ikinize de teşekkür ederim; okunan bir yazı yazmak internet evreninde her kul'a nasip olmuyor:)
peki bu resim neyin nesi? resimde gözüken bendeniz, 1982 yılında yayımlanan çizgili kitap adlı karikatür kitabındaki bölümümün girişindeki tanıtım ne'si, karikatürü denebilir. çizen, levent efe, son 20 yıldır avustralya'da medical illustration ile hayata devam eden çok eskilerden kalma sevgili arkadaşım; kitabı okuldaki cerrahi stajı sırasında nöbetlerde veya sıkıldığım derslerde çiziktirdiğim karikatürlerden derlemiştim. aynı seneler, 12 eylül sonrası ağır baskı dönemiydi. politika ile uğraşmak tehlikeliden öte, tehlikenin ta kendisi olduğundan, ben ve bana benzeyen liberal-solcu yanı daha önplana geçenler, sanat, felsefe, psikoloji gibi "soft" alanlara kaymıştık. kitaba katkıda bulunanlar arasında bugün norveçte grafik sanatçısı olarak hayata devam eden firuz kutal, sinemacı reha erdem, eski reklamcı her daim ressam emre senan, milliyet çizeri haslet soyöz vardı. kitaptan elimde parçalanmış tek kopya var; benim çizgilerim de karikatürcü olarak 25 yılda bir dirhem ilerleme kaydetmediğimi gösteriyor:))
her neyse, bu çizgideki adam 25 yıl önceki bendeniz.

5 comments:

PINAR said...

Blogunuzu sık ziyaret eden bir okurunuz olarak yazınızı merakla bekliyorum.

SS said...

Demek ki, karikatürde ilerleminiz gerekmiyormuş...siz ezelden iyiymişsiniz zaten :)) bana iyi gelen ise; sizin gibi bilim adamlarının, içlerinde sanat duygusallığını, inceliğini, nüktesini taşıyor olmaları...zira etraf, mesleğini yapıp da, adam olamamışlarla o kadar dolu ki...

ozi said...

zevkle okunan yazılar yazıyorsunuz. kitaplarınızdan, internet sitenizden, birgün'den ve blogunuzdan biliyorum :)

ozlem said...

yanki bey,

blog'unuza tracker eklerseniz gunde kac okurun, nereden, hangi saatte, hangi yolla (arama motoru/link veya blog adresinden) blog'a girdigini ve girenlerin ne kadar kaldiklarini ogrenebilirsiniz. biraz ilkel bir yontem olmus resim koyup, yorumlardan surati anlamaya calismak:)

blog'unuzu henuz kesfettim ve tum yazilari keyifle okudum. motivasyonunuzu merak ettim acikcasi. neden blog? yeterince mesgulken ve cesitli mecralarda zaten yazabilirken?

Ozgur said...

Yankı Bey Merhaba;
Blogunuzu az önce buldum. (Sizi değil, blogunuzu :)

Blog'u yukardan aşağıya tararken bahsettiğiniz resim beni birden durdurdu.

Resmi hatırlıyordum, sadece resmi değil "Çizgili Kitap"ı da... Okumayı Gırgır'dan öğrenmiş bir çocuk olarak onlarca (muhtemelen çok daha fazla) defa çizgili kitabı defalarca okumuştum. İsminizi ve "tip"inizi ilk gördüğüm yerlerden biriydi sanırım. Sonrasında da Cumhuriyet'in bilim teknik ekinden takip eder olmuştum...

Kitap 82'liymiş ben de 77'liyim dediğimde sanırım heyecanım daha anlaşılır olacak. Çocukluk anılarım arasındasınız yani. :) Şimdiyse 9 aylık kızım'ın gelişimiyle ilgili sizin kitaplarınızı takip etmeye çalışıyorum.

Nerden nereye. :)

Ne yaptım... Heyecanımı paylaştım... Şimdiyse kızımla oynamaya gidiyorum.

Görüşmek üzere.

Özgür Poyrazoğlu / Babaolmak.com